Biography

Kryštof Marek - hudební skladatel, textař, dirigent, aranžér a jazzový pianista, který působí v mnoha hudebních a divadelních projektech.

"Kryštof Marek is a talented musician specializing in composition. Based in Prague, his unique style and skill in creating captivating melodies and harmonies have gained him a reputation as a sought-after composer in the music industry. With a passion for music and a dedication to his craft, Kryštof Marek continues to inspire and delight audiences with his musical creations."

Od konce 80. let působí v mnoha hudebních a divadelních projektech v nejširším možném spektru hudebních žánrů. V letech 1999–2003 působil jako dirigent v plzeňském divadle J. K. Tyla, kde kromě nastudování deseti titulů uvedl spolu s Antonínem Procházkou svou vlastní jazzovou operetu Kristián II. Od roku 2005 působí jako dirigent v Hudebním divadle Karlín, kde v jeho hudebním nastudování zazněly významné české i zahraniční muzikály – Vraždy za oponou, Dracula, The Addams Family, Sestra v akci a další. Nevyhýbá se ani klasickým operetním titulům, které Hudební divadlo Karlín uvádí – Polská krev, Mamzel Nitouche apod. K divácky úspěšnému představení Limonádový Joe napsal 5 nových písní. Je stálým hostem Českého národního symfonického orchestru. V rámci festivalu Prague Proms dirigoval například koncerty Hollywood Night, Jazz meets Symphony (James Morrison, Lalo Schifrin), Bobby Shew Night, Semafor "50" a mnoho dalších.

Komponuje a aranžuje hudbu pro bigbandy – zejména pro Bigband sv. Blažeje, se kterým vystoupil v roce 2008 na prestižním jazzovém festivalu ve švýcarském Montreux a v roce 2010 v Londýně. V roce 2010 dirigoval světoznámý Metropole Orchestra na jazzovém festivalu v Haagu v rámci projektu norské zpěvačky Silje Nergaard. V březnu 2011 se uskutečnila premiéra představení Jiřího Srnce (Laterna Magica) Legendy magické Prahy na Nové scéně ND v Praze, kde je autorem hudby. V průběhu let také dirigoval tzv. Koncerty hvězd na Žofíně, pro které také z valné většiny vytvářel orchestrální aranžmá. Na jaře 2012 se uskutečnila premiéra autorovy jazzové kompozice – Sinael jazz symphony. V dubnu téhož roku se konala v pražském paláci Žofín premiéra houslového koncertu Klíč k zahradám, který napsal pro vynikající houslistku Gabrielu Demeterovou. Premiéra se konala v rámci koncertu Mé filmové lásky, který pro Gabrielu aranžérsky připravil a nastudoval. V roce 2014 – 10. února – zazněla premiéra koncertu pro anglický roh a orchestr – Srdce zahrad a 17. října v premiéře zazněl klavírní koncert f moll Brána k zahradám pod taktovkou autora v Karlových Varech společně s Karlovarským symfonickým orchestrem. Výrazná je spolupráce s Českým rozhlasem, v rámci které do dnešní doby zrealizoval desítky hudebních dramatizací.

Od roku 2010 spolupracuje s divadlem Studio DVA – napsal pro toto divadlo dvě díla – Vánoční koleda (hudba a písňové texty, v hlavní roli Karel Roden); Děvčátko – Vánoční příběh (hudba a písňové texty). Hudebně nastudoval pro tuto metropolitní scénu světoznámé tituly jako je Hello, Dolly! (v hlavní roli s Ivanou Chýlkovou), Evita a Funny Girl (v hlavní roli s Monikou Absolonovou).
Divácky velmi úspěšným divadelním představením je též Šílené smutná princezna, která je adaptací známého filmu. (v hlavních rolích Jan Cina a Berenika Kohoutová). Pro toto představení vytvořil orchestrální aranžmá. Dne 6. prosince 2018 měl premiéru hudební projekt Malý princ na motivy jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury. Titulní a jedinou roli v originálním zpracování hraje Jan Cina.

Jako klavírista od roku 1998 spoluvytvářel Josef Vejvoda Trio.

V roce 2017 se vrátil na prkna plzeňského divadla Josefa Kajetána Tyla díky nastudování prestižního titulu West Side Story, kde řídí 40členný orchestr v původní instrumentaci Leonarda Bernsteina. Dne 10. března 2018 zde proběhla v rámci spolupráce s Lumírem Olšovským další premiéra amerického muzikálu "Šumař na střeše", na které se opět podílí jako dirigent a vznikl také pod jeho hudebním nastudováním.

Výrazná je kontinuální autorská spolupráce se symfonickými orchestry: 17. října 2014 uvedl světovou premiéru svého klavírního koncertu f-moll Brána k zahradám s Karlovarským symfonickým orchestrem, Cyklus symfonických písní s Komorní filharmonií Pardubice, 10. února 2014 světovou premiéru koncertu pro anglický roh Srdce zahrad v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu (dirigent Vladimír Válek). Průběžně jsou hrána i jeho další symfonická díla – houslový koncert Klíč k zahradám (premiéra 11. dubna 2012 na Žofíně v rámci koncertu Gabriely Demeterové "Mé filmové lásky", symfonická suita Legendy magické Prahy, nebo velmi úspěšná Sinael Jazz Symphony, kombinující jazz octet a symfonický orchestr.

Jako dirigent byl součástí mnoha projektů prestižních orchestrů, které doprovázely české i zahraniční interprety – Lalo Schiffrin, James Morrison, Silje Nergaard, Tarja Turunen, Jane Monheit, Monica Mancini, Hetty Kate, Lucie Bílá, Noid, Monika Absolonová, Marina Vyskvorkina, Olympic, Lucie, Gabriela Demeterová a mnoho dalších.

Jazzový pianista Kryštof Marek spoluvytváří Josef Vejvoda Trio a Ivan Audes Trio. Často bývá přizván k mnoha projektům výjimečných zahraničních a českých jazzmanů, a to nejen jako interpret. Spolupráce např. s Milanem Svobodou, Štěpánem Markovičem, Davidem Fárkem, Lorinem Raabem, Bennym Baileym, Tony Lakatosem a mnoha dalšími.

Vydal nespočet CD (mj. Legendy magické Prahy; Calm Presence; Angels´Crying in My Head, Angels´Laughter in My Heart, feat. Tony Lakatos, Sinael Jazz Symphony; Vánoční koleda; Děvčátko – Vánoční příběh, Midnight Pictures, The Silent Way of Night, Malý princ a další.

V roce 2017 obdržel Českého lva za hudbu k filmu Masaryk.

V roce 2018 zazněla na oslavách světce sv. Jana Nepomuckého – NAVALIS – v Praze pod Karlovým mostem, které proběhly již podesáté 15. května 2018, světová premiéra jeho díla "Venezia di San Giovanni Nepomuceno" pro symfonický orchestr a smíšený sbor. V roce 2020 na stejném místě zazněla premiéra skladby Modlitba sv. Jana Nepomuckého za uzdravení světa – Oratio Sancti Ioannis Nepomuceni pro salute mundi, pětivětá kompozice pro smyčce, harpsichord, soprano sax, orch. percusse a dva hlasy. V roce 2021 byla zkomponována pro tuto příležitost skladba Svatojánské zvony. Autor byl osloven znovu ke spolupráci v roce 2023 - premiéru měla skladba Pět Hvězd pro orchestr a sbor.

Skladba Over the Horizon – jazz suite zazněla v premiéře 23. dubna 2022 na prestižním jazzovém festivalu v Poličce. Nejnovějším skladatelským počinem je koncert Krajina paměti pro harfu a komorní orchestr věnovaný vynikající české harfenistce Kateřině Englichové. Rezidenční skladatel festivalu Kryštof Marek ho napsal na jaře roku 2022 pro hudební festival Za poklady Broumovska a jeho tři věty se vztahují k samotnému Broumovsku. Koncert zazněl v premiéře 25. června 2022 při zahájení festivalu. Dalším počinem z roku 2023 je skladba pro lesní roh a orchestr "Vzpomínky", kterou provedl v premiéře symfonický orchestr FOK pod vedením Tomáše Braunera 8. a 9. listopadu 2023 v Obecním domě - sólistkou byla Zuzana Rzounková. V roce 2024 byla provedena premiéra skladby pro dvě violoncella a orchestr - Double Heart / Dvojité srdce v Mariánských lázních se Západočeským symfonickým orchestrem


Zdroj: wikipedie 

Passionate Composer in Prague


"Kryštof Marek is a highly skilled and versatile musician hailing from the beautiful city of Prague. With a passion for music from a young age, Kryštof began his musical journey by learning to play the piano at the age of five. As he grew older, he discovered a love for composing and started creating his own pieces, drawing inspiration from a variety of genres and styles..."

We use cookies to enable the proper functioning and security of our website, and to offer you the best possible user experience.

Advanced settings

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.